Wstecz

Folkomania

Debiutancka płyta Kwartetu Galicyjskiego "Folkomania" to synteza małopolskiego folkloru i muzyki klasycznej, inspirowana melodiami i krajobrazami: Podhala, Beskidu Sądeckiego, Pogórza, Krakowa i Łemkowszczyzny – regionów, z których pochodzą instrumentalistki. Przepiękne krajobrazy, na zmianę nostalgiczne oraz ekspresyjne, nieskalane cywilizacją surowe widoki, przydrożne kapliczki. Historie pełne ekspresji, żywiołowości, a także refleksji i nostalgii odzwierciedlają potrzebę powrotu do korzeni, natury i prostoty. Płyta zespołu złożona jest z jedenastu kompozycji Ewy Borcz, w których autorka wykorzystuje lokalne melodie w nieoczywisty, nowatorski sposób. Album "Folkomania" uplasował się na 8. miejscu w prestiżowym plebiscycie "Wirtualne Gęśle" organizowanym przez Radiowe Centrum Kultury Ludowej. Utwory zostały docenione podczas Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja" i wykonane w studio im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, a także podczas "Turnieju Muzyków Prawdziwych" w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, gdzie zespół za wykonanie utworów z płyty, zdobył nagrodę specjalną Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.

Film i rozrywka

Kwartet Galicyjski posiada bogatą ofertę zarówno dla firm organizujących duże eventy, szkolenia, jubileusze, imprezy biznesowe. jak również dla klientów indywidualnych, którzy chcą uświetnić swoją uroczystość muzyką na żywo. Zespół posiada w swoim repertuarze wiele interesujących propozycji z różnych gatunków muzycznych. Znajdują się pośród nich wielkie dzieła muzyki filmowej, najnowsze światowe hity z gatunku POP, legendarne utwory rockowe z Polski oraz z zagranicy, a także przepiękne kolędy, pastorałki oraz piosenki świąteczne. Zespół posiada wieloletnie doświadczenie w tego rodzaju występach i potrafi zainteresować słuchacza porywającymi aranżami utworów oraz efektownym wykonaniem. Repertuar dostosowany jest do rodzaju wydarzenia oraz preferencji zamawiających i odbiorców. Formacja posiada własne, profesjonalne mikrofony do instrumentów smyczkowych, co znacznie ułatwia współpracę z osobami nagłaśniającymi imprezę i gwarantuje właściwe, naturalne brzmienie Kwartetu.

Klasyka

Muzyka klasyczna, którą wykonuje Kwartet Galicyjski, często prezentowana jest podczas koncertów kameralnych, dedykowanych melomanom w salach koncertowych, filharmoniach, muzeach, dworkach, zamkach, czy w zabytkowych kościołach. Zespół posiada w repertuarze wiele kwartetów smyczkowych z XVIII, XIX oraz XX wieku. Poza tymi dziełami muzyki kameralnej, kwartet wykonuje również znane transkrypcje dzieł muzyki poważnej z całego świata, uwielbiane przez każdą publiczność. Zespół występuje także dla szkół, przedszkoli, domów kultury, czy ośrodków pomocy społecznej, zaznajamiając dzieci i młodzież z pięknem muzyki klasycznej i kształtując przy tym wartościowe postawy i wrażliwość na sztukę pośród najmłodszych.

Muzyka autorska

Kwartet posiada swój własny, niezwykły repertuar, prezentując kompozycje autorskie altowiolistki- Ewy Borcz inspirującej się tradycją, ludowością oraz kulturą polską. Twórczość charakteryzuje się zestawieniem melodyjnych fraz z atonalnymi fragmentami, a także filmowymi kantylenami, sonorystycznymi efektami czy surrealizmem. Pojawiające się motywy ludowe przedstawione zostały w sposób nowoczesny, interesujący dla widza. Autorka sięga do współczesnej retoryki oraz technik kompozytorskich tak, aby ukazać piękno folkloru w sposób subtelny i niekonwencjonalny. Kompozycje nawiązują do krajobrazów, wiejskości, łagodności i sielskości beskidzkich terenów, ale także rustykalności, surowości opuszczonych wiosek. Jest to bardzo oryginalna propozycja dla osób, które zainteresowane są połączeniem muzyki współczesnej z regionalizmem oraz otwarte na nowatorskie rozwiązania w wykonaniu kwartetu smyczkowego.